Am un baietel de 6 ani si ia cazut un dinte de sus mijloc de aproape o luna si nu ia iesit ?

Dantura copiilor Stomatologie
Intrebare postata de Utilizator21537433795 cu 5 ani in urma

Sa ma ingrijorez ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Utilizator11537197764 (acum 5 ani)

Da, s-ar putea ca dintele sa ramana impactat. Mergeti la ortodont neaparat, e varsta potrivita. In general raman impactati incisivii si caninii. Poate fi vorba si despre anodontie, adica sa nu existe dintisorul, oricum cel mai bine ar fi sa il duceti la un ortodont! Pot exista si alte probleme chiar daca nu sunt vizibile, spre exemplu o ocluzie incorecta care are efecte asupra articulatiei temporo-mandibulare s.a.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21537433795 (acum 5 ani)

sa inteleg ca lui nu ii va mai iesi dintisorul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11537197764 (acum 5 ani)

Daca exista dintisorul (se va vedea in urma unor radiografii, o sa va ceara ortodontul) si daca este intr-o pozitie favorabila (nu cred ca ar trebui sa fie probleme la un incisiv) il va descoperi chirurgical si o sa il traga in pozitia corecta ori poate nu e necesar inca sa il ancoreze,doar sa il descopere si sa iasa cat de cat la locul lui (se iau in calcul si ceilalti dinti). Ortodontul stie cel mai bine. Nu este complicat, dar totodata daca optati pentru aparat cu siguranta o sa rezolve si alte probleme din timp ceea ce e extraordinar, ac***a dintii erupti si in pozitie corecta si igienizarea va fi mai usoara plus alte beneficii. Ortodontul va poate zice cu exactitate, mergeti la control cat de repede, e varsta ideala. Dar mare grija cu alegerea ortodontului, studiati un pic despre medic ori mergeti printr-o recomandare. Nu va recomand oferte de tipul aparat dentar la 10 mil pe arcada, am cunoscut persoane care au urmat asa si nu a iesit bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11537197764 (acum 5 ani)

Aveti o radiografie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21537433795 (acum 5 ani)

nu am
tocmai ata e o problema ca baiatul nu vrea sa stea sub nici o forma la medic.
am mers o data cu o carie si abia a deschis gurita ptr a o vedea medicul si nimic mai mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21537433795 (acum 5 ani)

nu am
tocmai ata e o problema ca baiatul nu vrea sa stea sub nici o forma la medic.
am mers o data cu o carie si abia a deschis gurita ptr a o vedea medicul si nimic mai mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11537197764 (acum 5 ani)

Ati fost la un medic pedodont? Ati putea incerca la un medic pedodont in caz ca nu, poate ca se va simti mai in largul lui cu cineva care lucreaza cu copiii (+ poate e amenajat si cabinetul special pentru copii). Eventual sa il duceti de mai multe ori sa se familiarizeze atat cu medicul cat si cu locul, sa prinda curaj. O consultatie simpla sau vreo 2-3 pana se acomodeaza cu medicul (e bine sa prinda incredere si chiar din prima nu cred ca.. si la noi adultii e dificil) si cine stie, poate aveti noroc de un medic care stie cum sa il ia. Stiu ca nu e usor, frica de dentist se regaseste si la adulti si se depaseste cu greu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11537197764 (acum 5 ani)

Daca nu, ar fi o idee si inhalosedarea..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: